9/19/2021 1:01:30 PM
194 Okunma
Bilecik’in Osmaneli ilçesinde 500 adet “Arbequina” cinsi zeytin fidanı toprakla buluştu.

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde 500 adet “Arbequina” cinsi zeytin fidanı toprakla buluştu.


Kaymakam Yüksel Ünal öncülüğünde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan proje kapsamında Çerkeşli köyünde 300 dönüm alana 500 adet İspanyol çeşidi yağlık bodur olarak bilinen makineli hasada uygun “Arbequina” cinsi zeytin fidanının dikimi için program düzenlendi.


Kaymakam Ünal programda yaptığı açıklamada, “Bölgemizde yetişen mevcut zeytin çeşitlerine alternatif olarak yağlık olarak yetiştirilen ‘Arbequina’ zeytin fidanı, ağaca dönerken çok hızlı bir gelişim göstererek dikimini takip eden yılda ürün vermeye başlar. Rekoltenin yüksek olması ve çiftçilerimize destek olabilmek için ‘Arbequina’ zeytin fidanı üretimine karar aldık. İki yaşında verime başlıyor. Bir ağaç 5 yaşında on kilo zeytin veriyor ve ortalama dönüme 180 ağaç dikiliyor. 180 ağaç ‘Arbequina’ zeytin fidanı yetiştirmenin amacı erken verime geçtiği için bizde bu zeytin fidanını bölgemizde tanıtmak istedik.” dedi.


Ünal, “Arbequina” zeytin fidanının dönümünde 1 veya 1,5 ton gibi bir ürün alındığını kaydederek, “Deneme sonucunda verimli olup olmadığını görmek için Çerkeşli köyümüzde örnek bahçe olarak dikimini gerçekleştirdik. Deneme sonuncunda eğer bölgemizde uyum sağlarsa kaymakamlığımızın desteği ile bütün köylerimizde proje yapıp ‘Arbequina’ cinsi olan zeytini çoğaltacağız.” diye konuştu.


Fidan dikim programına Kaymakam Yüksel Ünal, Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Serkan Diker, İl Genel Meclis Üyesi Alper Karadağ, köy muhtarı Mustafa Metin ve köylüler katıldı.