7/27/2021 9:18:38 AM
194 Okunma
Çiftçilere meyve ve sebze fide desteği

Şahinbey ilçesindeki çiftçilere verdiği desteklerle ekili alan miktarını yüzde 300 arttıran Şahinbey Belediyesi, çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ederek 12 milyon 301 bin 932 fide dağıtımını sürdürüyor.


İlçenin kırsal mahallelerinden olan Sarıt Mahallesinde düzenlenen törende Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, ilçedeki ekili alan miktarının artışına dikkat çekti.


 


Hayatın her alanına dokunan bir belediyecilikle karşı karşıya olduklarını belirten Şahin, “Bu çalışmalar tüm paydaşların katılımıyla gerçekleşiyor. Geçtiğimiz günler içerisinde Valimiz Davut Gül’ün önderliğinde Şahinbey Kaymakamlığı Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ve Şahinbey Belediyemizin birlikte imzaladığı protokolle, Şahinbey Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ile birlikte 100 yetim aileyi ev sahibi yapmak için birlikte bir çalışma başlattık. Böyle bir proje için Şahinbey Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çiftçiye yapılan desteklerle 80 bin dekardan 300 bin dekara gelen ekim alanı ön plana çıkıyor. Topraklarda bereket fışkırıyor. Bu birlikte hareket ederek, birlikte çalışarak gayret ederek ancak mümkün oluyor. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin. Birbirimize daha sıkı sarılacağız, daha çok değer vereceğiz ve daha çok üreteceğiz. Özellikle bu pandemi döneminde dünyada tüm lojistik imkanların gıda sektöründeki daralmanın yaşanmasına rağmen hamdolsun ülkemiz bu süreci çok sağlıklı ve verimli yönetiyor. Bu noktada en büyük desteği üreten çiftçilerimiz veriyor. Hepinizden Allah razı olsun, üretmeye devam edeceğiz, üreterek kazanacağız.” diye konuştu.


Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da Şahinbey’i el birliği ile en üst noktaya taşımak için çalıştıklarını belirtti.


“Çiftçimizin emrindeyiz”


Çiftçilerin her şeyin en güzelini hak ettiğini ifade eden Tahmazoğlu, “Bizde yoğun bir çabayla çiftçimizin ihtiyacı olan ne varsa karşılamaya çalışıyoruz. En iyi hiprit tohumla oluşan fideleri getirdik. İnşallah bunları toprakla buluşturursak, bereket olacak, çiftçimiz kazanacak ve vatandaşımız kazanacak.  Elhamdülillah boş tarlalarımız kalmadı. 80 bin dekar olan tarım alanımız 300 bin dekara çıktı. İnşallah eğitimlerle, verim artışıyla bunu daha da üst noktalara taşıyacağız. Gaziantep’te gerek Büyükşehir Belediyemiz gerekse Şahinbey Belediyemiz çiftçimizin her zaman yanında olarak destek olmaya devam ediyor. Desteklerimiz çeşitlenerek devam edecek. Zaman içerisinde ihtiyaca göre desteklerimizi arttırıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Çiftöilere slajlık mısır, süt sağım makinası ve arılı kovan dağıtımı yapacaklarını belirten Tahmazoğlu, “Şu ana kadar 9 bin 387 ton buğday, arpa tohumu, 10 bin 70 ton gübre, 24 bin 285 ton hayvan yemi, 278 ton mercimek, yonca İtalyan çimi, 750 bin adet zeytin ve 150 bin adet fıstık fidanı dağıttık. Şu ana kadar 2 bin 976 adet küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan dağıtımı gerçekleştirdik. Hayvan yetiştiricilerimize süt sağım makinalarını aldık dağıtımlarını yapacağız. Daha önce canlı hayvan dağıtımı yapmıştık. Ancak yeni ihtiyaç sahibi ailelerin tespiti için çalışmalarımız devam ediyor ve yaklaşık 100 ailemize daha canlı hayvan desteğinde bulunacağız. 11 tane su kuyusu açtık, yenileri için çalışmalar yapıyoruz. Meralarımızı gübreledik. Biz çiftçimizi seviyoruz. Çiftçimiz yaz-kış demeden üretiyor. Bizde başta Cumhurbaşkanımızın önderliğinde el birliğiyle Şahinbey’imizi her alanda en üst noktaya taşımaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.


Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ise Şahinbey Belediyesi’nin çiftçilerin ihtiyaçları doğrultusunda destekler verdiğini ifade etti.


Şahinbey İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Güzel de Şahinbey’de ekili alan miktarının verilen desteklerle arttığını belirtti.


Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak da verilen desteklerin kıymetinin bilinmesi gerektiğine işaret etti.