Badem Fidanı Yetiştiriciliği

Badem Fidanı Yetiştiriciliği

Badem Ağacı ve Toprak Gereksinimi
Badem ağaçları, çok çeşitli topraklarda yetiştirilebilir, fakat ideal toprak Ph değeri 6.8 ila 8.5 arasıdır. Bununla birlikte badem ağaçları, su tutma problemleri olan ağır ve zayıf topraklarda verimli bir şekilde yetişmez. Derin ve yassı topraklar badem yetiştiriciliği için ideal toprak türleridir. Ağır toprak türleriyse badem için verimli olmayan topraklardır.

Badem Yetiştiriciliği ve Arazi Hazırlığı
İyi bir toprak hazırlığı ekimde kesinlikle daha fazla badem verir. Ayrıca, ekili toprak ince eğimli formda olmalıdır ve yabancı ot ile diğer maddelerden arındırılmış olmalıdır. Toprağın verimliliğini artırmak için, çiftçilik sırasında hektar başına yaklaşık 25 ton çiftlik gübresinin eklenmesi gerekir.

İklim İsteği
Badem yetiştiriciliği için yazları kurak ve sıcak, kışları ise yağışlı ve ılıman Akdeniz iklimi oldukça idealdir. Tomurcuklarının kış şartlarına dayanıklılığı zayıf olduğu için özellikle ticari badem yetiştiriciliği soğukların hakim olduğu yerlerde yapılamaz.

Kışları dinlenme ihtiyacı duyan badem ağaçları için 90 ila 400 saat aralıklarında bir soğuklama yeterlidir. Yıllık yağış miktarı da mutlaka 300 mm ve üzeri bir orana sahip olmalıdır. Bu şartları hesaba katıp parçaları birleştirirsek Türkiye’de badem yetiştiriciliği için en ideal bölgenin Ege Bölgesi olduğunu söyleyebiliriz.

1. ADIM: TOPRAK HAZIRLIĞI
Temel bilgiler verdikten sonra uygulama safhasına geçebiliriz. Bilmemiz gereken ilk şey tabii ki zemine, yani toprağa dair bilgilerdir. Badem yetiştiriciliği için seçtiğiniz toprak ilkin derince sürülür. Güçlü toprak tiplerindeki dikim aralığı 8 – 9 m, zayıf ve görece derin olmayan topraklarda ise bu aralık 5 – 6 m olmalıdır. Burada önemli bir püf noktayı da bilmeniz gerekiyor: yağış miktarının azaldığı zamanlarda dikim aralıklarını mutlaka arttırmalısınız.

2. ADIM: BAHÇE TESISI
Zeminden sonra bilmemiz gereken şey mekân, yani bahçedir. Dünyada da, ülkemizde de badem yetiştiriciliği çoğunlukla tohumla üretilir ve en önemli husus aşılamadır. En yaygın aşılama yöntemi; yaşlı çöğürler üzerine durgun göz aşısı olarak bilinir. Alternatif bir yöntem olarak kalem aşısı da tercih edilmektedir.

3. ADIM: BAHÇE KURULUMU
Sık yetişen meyve türlerinde sık dikim tercih edilmez. Badem de sık yetişen meyve türlerinden biri olduğu için daha esnek dikim politikaları uygulamanız gerekir. Bahçeler sıklıkla kare dikim uygun görülür. Badem ağaçlarının dikimi takip eden yaz dönemlerinde mutlaka birkaç defa sulanması elzemdir.

Kışları aşırı ve bademe zarar verecek derece soğuk geçmeyen yerlerde fidan dikimini Ocak ayında yapabilirsiniz. Daha soğuk bölgelerde ise uygun dikim tarihi Mart’ı gösterir. Fidanların çukurları ise 70 ila 80 cm derinliğinde ve genişliğinde olmalıdır. Fidanların aşı yerlerini asla toprak içinde bırakmamalısınız.

4. ADIM: YILLIK BAKIM PLANLARI
Dikilen fidan tepeleri 70 ile 80 cm arasında vurulur. Dikimi takiben yaz budamaları da mutlaka yapılmalıdır. Yıllık bakım planını üçe ayırabiliriz:

Sulama: Bahçe sulanıyorsa otların doğal gelişimine izin verilebilir; anca sulanmayan şartlar söz konusuysa badem bahçelerini mutlaka otsuz bırakmanız gerekir. Bununla birlikte, özellikle şiddetli yağışlar ve taşkınlar söz konusu olduğunda, bademler su durgunluğuna karşı çok hassas olduklarından, bitki tabanından fazla su tahliye edilmelidir.
Gübreleme: Gübreleme sisteminizi belirlemeniz için uygulayacağınız en iyi yöntem toprak ve yaprak analizi yapmanızdır. Her yıl azot takviyesi yapmanız önemlidir. Orta ağırlıktaki topraklarda gübrelemeyi zamana yaymamalı, bir defada yapmalısınız. Bol yağışlı ve iyi sulanan yerlerde ise gübrelemeyi 2 ya da 3 partta yapabilirsiniz.
Hasat: Badem yetiştiriciliği hasatı da oldukça önemli ve hassas olan bir iştir. Meyveler umumiyetle sopalar yardımıyla yere düşürülerek toplanır. Meyveler tam olgunlaşma zamanı geldiğinde ve dış kabuk da kavlandığında artık hasat zamanı gelmiş demektir.

Yorum Yazınız