Soğan nedir, kürü, faydaları nelerdir?

Soğan nedir, kürü, faydaları nelerdir?

Soğan nedir, kürü, faydaları nelerdir?

Nedir?
Soğan; zambakgiller ailesinden allium cinsi bitkilerin genel adıdır. Büyüklük, şekil, renk ve lezzet bakımından değişik pek çok alt türü vardır. En yaygın türleri kırmızı, sarı ve beyaz soğandır. Ayrıca taze soğan yapraklarıyla birlikte yenilebilir. Tatları, çoğunlukla büyüdükleri ve tüketildikleri mevsime bağlı olarak keskin-baharatlı veya tatlı-sulu olabilir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen soğan, her mevsim bulunabilir.

Soğanın içerdiği besinler ve vitaminler
Güçlü bir antioksidan olan soğan birçok vitamin ve mineral içerir. Bir bardak doğranmış soğanda; 64 kalori, 15 gr. karbonhidrat, 3 gram lif, 2 gr. protein, 7 gr. şeker bulunur. Ayrıca C vitamini, A vitamini, B6, B9 vitaminleri, sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum, kükürt minarelleri ve antioksidan kaynakları kuersetin ile fisetin içerir. Soğanda yağ ve kolesterol yoktur.

Soğanın faydaları nelerdir?
Kalp hastalıklarını önleyebilir
Soğanlar, iltihaplanma ile mücadele eden, trigliseritleri (kandaki yağ türlerinden biri) azaltan ve kolesterol seviyelerini düşüren antioksidanlar ve bileşikler içerdiğinden, kalp hastalığı riskini azaltabilir. Enfeksiyon giderici özelliği sayesinde, yüksek tansiyonu düşürülebilir ve kanın pıhtılaşmasını önleyebilir. Yapılan araştırmalar soğanın kolesterol seviyesini düşürdüğünü de göstermiştir.

Kansere karşı koruyucudur
Soğan tüketimi, özellikle mide kanseri, yemek borusu, kolon (kalın bağırsak) ve prostat kanseri gibi pek çok kanser türünün gelişme riskini azaltır. Ayrıca kuersetin gibi antioksidanlar içerdiğinden gelişim aşamasında olan tümörün büyümesini de durdurur.

Sindirim sistemini destekler
Soğan, sindirimi destekleyen, bağırsaklardaki bakteri dengesini iyileştiren ve bağışıklık sistemine fayda sağlayan zengin bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler, faydalı bağırsak bakterileri tarafından parçalanan sindirilemez türdeki lifli besinleri de kapsarlar.

Kan şekerini kontrol edebilir
Soğan yüksek kan şekeri miktarının dengelenmesine yardımcı olabilir. Özellikle kuersetin ince bağırsak, pankreas, iskelet kası, yağ dokusu ve karaciğerdeki hücrelerle etkileşime girerek diyabet ve prediyabet hastalarının kan şekeri kontrolünü sağlayabilir. Ayrıca açlık kan şekerinin düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir.

Kemikleri güçlendirir
Soğan, en az süt ve süt ürünleri kadar kemik sağlığına iyi gelebilir. Kemikleri güçlendirme özelliğinden dolayı, menopoz sonrası kemik erimesine (osteoporoz) karşı etkili olduğu araştırmalarla ispatlanmıştır. Ayrıca sık soğan tüketen kadınlarda kalça kırığı riskinin azaldığı görülmüştür.

Ruh sağlığını dengeler
Soğanlarda bulunan B9 vitamini (folik asit) depresyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Çünkü kan ile diğer besin maddelerinin beyne ulaşmasını ve bir insanın kendini iyi hissetmesini sağlayan serotonin, dopamin gibi hormonların üretimini engelleyen homosistein’in vücutta aşırı miktarda birikimini önleyebilir. Homosistein başta kırmızı et olmak üzere gıdalardan alınan bir aminoasittir.


Ayrıca;

Sinir sitemini güçlendirir,
Metabolizmayı hızlandırır,
E. coli ve S. aureus gibi zararlı bakterilerin gelişimini engeller,
Cilt-saç sağlığını korur,
Vücuttaki yağları yakarak obezite riskini ortadan kaldırır,
Kırmızı kan hücresi miktarını arttırtarak kansızlığı önler,
Güçlü bir idrar söktürücüdür,
Polikistik Over Sendromu tedavisinde yardımcı olabilir,
Enfeksiyonlarla savaşabilir,
Atardamarların sertleşmesini engelleyerek elastik kalmalarına yardımcı olabilir,
Eklem ağrılarını dindirebilir,
Alerji tedavisinde etkili olabilir,
Uykusuzluğa iyi gelebilir,
İştah açabilir,
Diş çürümesine ve diş eti sorunlarına yol açabilecek bakterilerin yok eder.

Dolama (paronişi) rahatsızlıkları için haricen uygulanırsa iltihabı azaltır.
Burun kanamasını durdurabilir. Bunun için; burun deliklerinin altına küçük bir parça soğan yerleştirmek yeterli olabilir.
Yeşil (Taze) soğanın faydaları
Yeşil soğanda kuru soğanda bulunan besin değerlerine ilaveten K vitamini ile protein bulunur ve sağlığa kuru soğanla ortak pek çok yararı bulunmaktadır. Ayrıca;

Ödem sökücüdür,
Detoks görevi görerek vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atar,
Burun tıkanıklığını giderir,
Astıma iyi gelir, bronşları açar,
Vücut direncini arttırır,
Egzama gibi cilt hastalıklarına fayda sağlar,
İştahsızlığa iyi gelir.

Detoks etkisi olan soğan vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atar

Soğan saç dökülmesini önler mi?
Soğanın içeriğindeki zengin C vitamini, saçın ihtiyaç duyduğu kolajen üretimini destekler ve saç dökülmesini önler; saçı güçlendirerek sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Soğandan hazırlanan kür, saç derisine uygulandığında vücuda fazladan kükürt desteği sunarak saçları güçlendirir. Bu kükürt desteği ayrıca kolajen üretimine yardımcı olarak saçın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayabilir.


Soğanlı saç kürü
Bir tencereye 5 bardak içme suyu koyup içine kabukları soyulmuş 2 orta boy soğanı 4’e bölerek ekleyin ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra soğanın suyunu bir elek yardımıyla süzerek bir kaba alın. Şampuanla iyice yıkayıp duruladıktan sonra saçınıza bu soğan suyundan döküp kafa derinize masaj yaparak iyice yedirin. 5-10 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın. Soğan kokusunun kötü etkisini gidermek için, kürün içerisine limonsuyu veya gül suyu ekleyebilirsiniz.


 
Bu kürü soğana alerjisi olanlar kesinlikle uygulamamalıdır. Olası bir alerjik reaksiyonu önlemek içinse; soğan suyuna 4-5 damla aloe vera ya da hindistancevizi yağı eklenebilir.

Soğan nasıl tüketilir?
Çiğ soğan nasıl yenmeli?
Çiğ soğan hiç bekletilmeden anında tüketilmelidir. Aksi takdirde zararlı bakteri üretimine yol açabilir. Ayrıca soğanların dış katmanlarında flavonoidler daha zengin olduğundan katmanları çok fazla soyulmadan zarlarından arındırılarak etli kısımlarını sağlam bırakıp yenilmelidir. Eğer elinizde kalan çiğ soğanı değerlendirmek istiyorsanız evinizin bir bölümüne koyarak hava temizleyici-mikrop öldürücü olarak kullanabilirsiniz.

Ertesi günü mutlaka çöpe atmalısınız. Soğanın çiğ ve pişmiş hali arasında besin değeri açısından pek bir fark olmadığından mide rahatsızlıkları olanlar bu değerli besini pişmiş olarak da tüketebilirler.

Soğan yemeklerde nasıl kullanılabilir?
Türk mutfağında hemen her yemekte soğan küp küp doğranıp yağda kavrularak kullanılır. Ayrıca rendelenerek çorbalara katılabilir. Kızartılarak garnitür olarak kullanılabilinir. Çiğ olarak halka halka doğranıp salatalara ve sandviçlere ilave edilebilir. Soğanlı omlet hazırlanabilir.  Sonuç olarak soğan çiğ ya da pişmiş halde arzu edilen tüm yemeklerle birlikte kullanılabilir.

Soğan suyu kürü
Orta boy bir cezveye içme suyu koyup 1 tane arpacık soğanı (ya da orta boy soğanın dörtte birini) içine ilave edip kısık ateşte kaynamaya bırakın. Suyunuz kaynar kaynamaz altını kapatıp, 3-4 dakika ılımaya bırakın ve için. İçiminde zorlananlar, 1-2 damla limon suyu ilave ederek içebilirler. Soğan küründe özellikle yemeklerimizde kullandığımız büyük baş soğan ya da arpacık soğan kullanmalıyız.
 

Diğer soğanlar (kırmızı soğan vb.) kür uygulaması için uygun değildir. Bu kürü 21 gün boyunca her gün aç karnına uygulamalısınız. Bu tarif aynı zamanda soğan çayı olarak da tüketilebilir ve günde bir bardaktan sonra içilmemelidir. Soğan suyunu 1 kaşık balla karıştırarak öksürük, soğuk algınlığı ve alerji gibi rahatsızlıklarınızı dindirebilirsiniz.

Soğan kürü doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Özellikle bazı ilaçlarla etkileşime geçebildiğinden tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Soğan suyu kürünün faydaları
Vücuttaki enfeksiyonlarla savaşır.
Bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
Balgam söktürür.
Sinüzit sorunlarını rahatlatabilir.
İyi bir kış kürüdür. Boğaz ağrısı, grip gibi hastalıkları önler veya çabuk iyileşmeyi sağlar.
Adet düzensizliklerini azaltır.
Çikolata kisti ve miyom oluşumlarını önleyebilir.
Erken menopozu engelleyebilir ve menopoz şikayetlerini azaltabilir.
Vücuttaki yağ oranını azaltarak kilo vermeye yardımcı olabilir.
Cilde sürüldüğünde sivilceleri tedavi edip cildi canlandırabilir.
Haricen kullanıldığında kıl dönmesi tedavisinde yararlı olabilir.

Yorum Yazınız