Yemeniz gereken 5 sağlıklı doğal yiyecek

Yemeniz gereken 5 sağlıklı doğal yiyecek

İyi yağlar, kısıtlı şeker tüketimi ile çoğunlukla bitkisel beslenmeyi içeren Akdeniz Beslenme Modeli bunlardan biri. Ama işi daha da kolaylaştırmak adına Harvard T.H Chan Kamu Sağlığı Fakültesi Beslenme Departmanı’nda çalışan Doç.Dr. Teresa Fung, özellikle bu 5 gıdanın yüksek besin değeri ile büyük farklar yarattığını belirtiyor.

Yaban mersini

Süper gıdaların süper yıldızı haline gelen yaban mersininin bu listede yer aldığına şaşırmamak gerek. Fung, antioksidanlar açısından oldukça zengin olan bu besinin aynı zamanda C ve A vitaminleri ve lif kaynaklarının yüksek olması nedeni ile günlük menünüzde de yer almasını öneriyor.

Bununla beraber yaban mersini  haricinde diğer koyu renkli kabuksuz etli meyveler, kiraz, yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlenler antioksidanları doğada en fazla barındıran ve günlük olarak tüketilmesi önerilen yiyeceklerden birkaçı.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası hakkında herkesin hissettikleri farklı olsa da, A,C,K vitaminleri, potasyum ve folik asit zengini bu yeşilliği tüketmek için başka neden aramaya gerek yok. Eğer haşlanmış halini sevmiyorsanız, ince bir şekilde doğrayarak zeytinyağı ve sarımsak ile de pişirebilirsiniz.

Ama yine de siz turpgillerden brüksel lahanası, brokoli kabak ve onların dostları koyu yapraklı yeşillikleri; ıspanak, karalahana, pazıyı menünüze eklemeyi unutmayın.

Yemişler

Kalorisi yüksek olsa da, iyi yağ zengini yemişler kısıtlı ama her gün tüketmeniz gereken yiyeceklerden bir diğeri. Fung özellikle protein ve E vitamini zengini badem, ceviz ve yer fıstığını tüketmeyi tavsiye ediyor.

Ama burada çok önemli bir püf noktası var, o da bu yemişleri çiğ tüketmek. Çünkü pişirilen ve tuz eklenilen yemişlerin yarardan çok zarara yol açma riski var.

Yoğurt

Yararlı bakteriler içeren yoğurdu günlük tüketerek hem bağırsaklarınızı daha mutlu tutup hem de daha sağlıklı olmanız mümkün. Özellikle az yağlı ve doğal yoğurtları tercih ederek, protein, kalsiyum, magnezyum, yağ asidi ve B12 vitamini içeren bu besinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Süt ürünü tüketemeyen veya vegan beslenmeyi benimsemiş kişiler ise turşu, kombucha ve sirke gibi bitkisel bazlı kaynaklar ile günlük probiyotik ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Somon

Fung, somonu her gün yemeyi önermiyor ama en azından haftada bir Omega-3 ve iyi yağ zengini, özellikle kalp ve beyin sağlığına yararlı bu balığı tüketmenin önemine dikkat çekiyor.

Tabii sürdürülebilir balıkçılık ile yakalanan somonu bulamayanlar ve bitkisel bazlı beslenenler için somon çok iyi bir çözüm önerisi değil. Bunun yerine diğer bitkisel iyi yağ kaynaklarını; çia ve keten tohumunu, cevizi ve avokadoyu menünüze ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazınız